Jak nosić jednokolorowe ubrania polskich projektantów i nie tylko

Masz dość pragmatyczne podejście do mody i lubisz, gdy większość ubrań z Twojej szafy można łatwo ze sobą zestawić? Posiadasz swoje ulubione barwy, w których czujesz się najlepiej i większość ubrań w Twojej garderobie jest w tych kolorach? W tym wpisie podpowiemy, jak nosić jednokolorowe rzeczy tak, aby nasze stylizacje nie wyglądały monotonnie, a za przykład posłużą nam między innymi wybrane ubrania polskich projektantów. Oto kilka metod na wykorzystanie jednobarwnej garderoby.

Komplet

To najbardziej oczywisty sposób zestawiania ubrań jednokolorowych. Dwa elementy garderoby uszyte z tego samego materiału tworzą bezpieczną kompozycję, której atrakcyjność będzie opierała się na samym kroju i dopasowaniu. Takie zestawienia często niesprawiedliwie określane „mundurkami” mają zastosowanie, gdy w grę chodzi precyzyjnie określony dress code, np. w korporacjach lub dyplomacji. Przykładem takiego ubrania polskich projektantów może być komplet żakiet i spódnica marki Eva Grygo.

ubrania polskich projektantów

Wzbogacając taki strój o buty, akcesoria i biżuterię w kolorze ubrania, osiągniemy awangardowy, całkowicie monochromatyczny look.

Ten sam kolor, różne odcienie

Ta metoda pozwala na znacznie większą dowolność, polega ona na łączeniu ubrań w rożnych odcieniach tego samego koloru. To podejście jest też podstawą tworzenia tak zwanej „kapsułowej garderoby” – metody, w której posiadamy ograniczoną ilość klasycznych wzorów ubrań, które dobrze komponują się ze sobą. W kapsułowej garderobie źródłem różnorodności stylizacji jest duża liczba możliwych zestawień, a nie sama ilość pojedynczych rzeczy. Przykładem na niekorzystną eksploatację tego podejścia jest panująca wśród rodzimych marek moda na „szarą dresówkę”, przez którą to wiele osób utożsamia ubrania polskich projektantów wyłącznie z różnymi odcieniami szarego dresu.

ubrania polskich projektantów

Ten sam kolor, różne faktury materiału

Stosując ten zabieg, urozmaicamy stylizację składającą się z elementów w zbliżonym odcieniu poprzez zastosowanie materiałów o różnej, często kontrastowej fakturze. W przełamywaniu monochromatycznej stateczności szczególnie dobrze sprawdzą się materiały o wyrazistej powierzchni, futra, błyszczące cekiny, materiały plisowane, grube boucle. Tego typu rozwiązania mają też ubrania polskich projektantów, jak na przykład granatowy, welurowy bomber marki Mrovca połączony z gładką, dopasowaną, granatową spódnicą tej samej marki.

ubrania polskich projektantów

Forma na pierwszym planie

Gdy narzucimy sobie ograniczenia w zakresie koloru, to aby osiągnąć oryginalny efekt możemy poeksperymentować z kształtem samego stroju. Tego typu zabieg znajdziemy również w ubraniach polskich projektantów, np. mocno rozszerzane rękawy, asymetryczne cięcia, lub bardzo szerokie golfy, odkrywające ramiona.

ubrania polskich projektantów