Skąd się wziął styl Boho ?

Styl boho rozpozna nawet laik, gdyż jego stylistyka jest bezlitośnie eksploatowana przez świat mody od dziesięcioleci. Zanim jednak styl boho stał się obowiązkową pozycją w ofercie letniej sieciówek, był głównie manifestacją pewnego systemu wartości i stylu życia. W tym wpisie opowiem o tym, skąd wywodzi się styl boho.

Wyraz Boho pochodzi od francuskiego słowa la Boheme, który to z kolei wywodzi się od łacińskiego wyrazu Bohemia oznaczającego Czechy :). Narodziny „bohemy” jako artystycznego ruchu miały miejsce w XIX-wiecznej Francji, a dokładniej w Paryżu. Początki tego ruchu to okres po rewolucji francuskiej, która wywróciła dotychczasowe relacje społeczne i odcisnęła piętno na losie wszystkich obywateli, w tym też artystów. Dotychczasowi mecenasi kultury – zamożna szlachta, przedstawiciele dworu i kleru, często „nie mieli już głowy” do troszczenia się o ‚lekkoduchów”.

styl boho bohemia

Po rewolucyjnym rozszerzeniu dostępu do edukacji dla niższych warstw społecznych, doszło do gwałtownego wzrostu liczby studentów, w tym również na kierunkach artystycznych. W efekcie w stolicy Francji zgromadziła się bardzo duża grupa ludzi zajmujących się sztuką i będących w trudnej sytuacji materialnej. Paryż już wtedy był bardzo drogim miastem, więc większość aspirujących artystów musiała wybierać lokalizacje o najniższych czynszach, takie jak na przykład ciesząca się złą reputacją podparyska osada Montmartre. Tu mieszały się wszystkie typy ludzi, połączone wspólnym mianownikiem biedy, a najbarwniejszą grupę stanowili cyganie.

Dla wielu młodych Francuzów był to pierwszy raz, gdy tak blisko zetknęli się ze skazywaną na ostracyzm społecznością cygańską. Imponował im cygański brak przywiązania do wartości materialnych, ignorowanie norm społecznych, miłość do sztuki i frywolność. Studenci sztuki szybo zaczęli identyfikować się z tymi wartościami, czego manifestacją było naśladowanie cygańskiego stylu ubierania się. A ponieważ wtedy Francuzi w dużej mierze uważali, że Romowie pochodzą z Czech, czyli Bohemi, ludzi żyjących i ubierających się po „cygańsku” zaczęto nazywać „bohemą”. Ikoniczne elementy stylu boho, takie jak długie kolorowe spódnice, bufiaste bluzki z odkrytymi ramionami, duże okrągłe kolczyki, długie tuniki, wyraziste kolorowe wzory, pochodzą bezpośrednio od tradycyjnych strojów cygańskich.

styl boho hipisi

Styl boho od początku był wyrazem kontestacji, ludzie ubierający się jak będący wyrzutkami cyganie, sami w pewien sposób stawiali się poza nawiasem społeczeństwa. Był symbolem niezależności, pogardy dla materializmu i sprzeciwu wobec narzucanych norm społecznych. Taką też funkcję spełniał ubiór w czasie rozkwitu ruchu hippisowskiego w latach sześćdziesiątych XX wieku w USA, kiedy to młodzi Amerykanie nie chcieli poświęcać się „dorabianiu się” jak ich rodzice i wybierali „cygańskie” życie oraz cygański styl ubierania. Hipisi protestując przeciwko konsumpcjonizmowi, nosili stare, używane rzeczy, uzupełniając stylu boho o takie elementy jak np. wycierane jeansy lub ubrania z demobilu. Styl hippie w dużej mierze jest rozwinięciem stylu boho.

styl boho chick

Współcześnie styl boho nie niesie ze sobą już żadnych wartości. Jest jednym z wielu powracających trendów wykorzystywanych przez przemysł modowy. Z nutą ironii można powiedzieć, że dzięki takim firmom jak H&M czy Inditex styl boho „wrócił do domu”, gdyż ubrania tych koncernów powstają na terenach, z których do Europy przywędrowali cyganie.

Opisy obrazów:
Cyganka, Pierre-Auguste Renoir, 1868,
Gypsy Woman, Nicolai Yaroshenko, 1886