Dress code, czyli jak wybrać strój do pracy

Dress code, czyli jak wybrać strój do pracy.

Dress code to w największym uproszczeniu zbiór mniej lub bardziej sformalizowanych zasad doboru garderoby obowiązujący członków danej organizacji. Dress code dotyczy części wizualnej ubioru pracownika, użytkowe aspekty stroju najczęściej opisane są w przepisach BHP. Dress code stara się uspójnić tak rożne dla wielu osób pojęcie estetyki, a jedną z jego głównych ról jest ograniczenie indywidualnych „eksperymentów” wizerunkowych poszczególnych pracowników. Dress code dzielimy na zewnętrzny, czyli ten którym firma komunikuje się ze swoimi klientami i partnerami, np.: stój stewardessy lub kuriera, oraz dress code wewnętrzny obowiązujący w ramach danej organizacji. Ponieważ dress code zewnętrzny najczęściej nie dopuszcza elementów indywidualnych, skupimy się na dress codzie wewnętrznym.

Skoro dress code z definicji służy ograniczeniu indywidualizmu modowego pracowników, to czy skazani jesteśmy wszyscy na to, aby wyglądać tak samo ? Niestety jest takie ryzyko…

Łatwo sobie wyobrazić, że jeśli w danej firmie kobiety wybierają najczęściej zestaw spódnica ołówkowa przed kolano + żakiet, lub sukienka z zakrytymi ramionami, skromnym dekoltem z materiału, przez który nie odznacza się bielizna, paleta kolorów zamyka się w odcieniach szarości, ciemnego beżu, granatu lub czerni, a na dodatek przez kładkę od biurowca jest centrum handlowe to po pewnym czasie okaże się, że większość kobiet w tej firmie kupuje ubrania w tych samych sklepach i w efekcie wygląda niemal identycznie.

Można tego uniknąć nie łamiąc zasad dress codu, ale na przykład wybierając oryginalne kroje od niszowych marek. Czasami wystarczy nietypowy układ cięć, element asymetrii lub zaskakujące zapięcie, aby strój spełniający najsurowsze zasady dress code wyrażał nasz indywidualizm. Mimo, iż wśród młodych polskich projektantów dominują ubrania sportowo weekendowe to można znaleźć marki których propozycje doskonale uzupełnią garderobę „do pracy”. Jedną z takich projektantek jest Eva Grygo.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji ubrań zgodnych z korporacyjnym dress code.

Są to dopasowane żakiety z jasno szarej bawełny o asymetrycznych krojach, spódnice kopertowe, sukienki o geometrycznych cieciach.