Za mini uznajemy sukienki lub spódnice, które kończą się wyraźnie nad kolanem oraz około 10 cm poniżej pośladków. Z kolei sukienka lub spódnica kończąca się tuż za pośladkami to mikro.

Historia sukienki mini

Mini sukienki i spódnice były od zawsze elementem ubioru kobiet i mężczyzn tam, gdzie tylko na to pozwalał klimat. Najstarsze znalezione figurki przedstawiające postacie ubrane w mini pochodzą sprzed 6000 lat. Oczywiście mini taka, jaką znamy, współcześnie związana jest z XX wiekiem i zachodzącymi w tamtym czasie zmianami kulturowo-obyczajowymi.

Na początku XX wieku wciąż panowały surowe standardy moralne, a rola kobiety kojarzona była głównie z troską o domowe ognisko. Kobiety przechodziły bezpośrednio spod opieki rodziców pod opiekę męża, a ich rola społeczna często określana była zasadą „trzech k” – kościół, kuchnia, kołyska. Najbardziej pożądanymi cechami kobiet była skromność i pracowitość.

Krótkie sukienki zarezerwowane były dla tancerek kabaretowych, a „poraządne kobiety” obowiązywała długość do kostek. Z czasem długość „akceptowanych” sukienek uległa skróceniu, nieśmiało podchodząc do pół łydki, w latach 30. pojawiały się już „odważne” modele do kolana.

sukienki mini

Rola kobiet uległa zmianie w okresie drugiej wojny światowej, gdy sytuacja wymagała tego, aby kobiety zaczęły masowo pracować, głównie w przemyśle zbrojeniowym. Po tych doświadczeniach wiele kobiet zaczęło odrzucać przypisane im role społeczne na rzecz kariery, edukacji i samorozwoju.

Moda okresu wojennego była zdecydowanie skromniejsza i bardziej praktyczna, noszenie długiej sukni, gdy na co dzień pracuje się w fabryce, a każdy metr materiału zużywany jest na potrzeby wojska, nie wchodziło w rachubę i w ten sposób długość do kolana stała się w pełni akceptowalna.

Sukienki mini w latach 40. i 50.

Co ciekawe w latach 40. i 50. wiele filmów o tematyce Sci-fi np.: „Space Cadets” czy „Flash Gordon” pokazywało kobiety przyszłości ubrane w mini sukienki i spódniczki. Pozostaje niejasne, czy był to zabieg marketingowy mający na celu zwiększenie oglądalności wśród panów czy też prorocza wizja. Niewątpliwie jednak filmy te ukazywały silne, niezależne kobiety, które pilotowały statki kosmiczne i walczyły kosmicznymi potworami na równi z mężczyznami.

sukienki mini

Sukienki mini w latach 60.

Lata 60 to okres burzliwych zmian obyczajowych, okres walki o prawa mniejszości, protestów pacyfistycznych, rewolucji seksualnej i rozwoju ruchów feministycznych. Młodzi ludzie zaczynają kontestować wartości swoich rodziców i wyrażają to między innymi poprzez swój styl ubierania. To właśnie lata 60. XX wieku uznawane są za moment narodzin mini. Kilku projektantów przypisuje sobie „stworzenie” mini, jednak mini narodziła się wśród nastolatek i młodych kobiet chodzących po londyńskich ulicach w skróconych domowymi sposobami sukienkach i spódniczkach. Na pewno do popularyzacji trendu przyczyniła się brytyjska projektantka Mary Quant, która jako jedna z pierwszych zaczęła oferować „gotowe” mini sukienki i spódniczki w swoim londyńskim butiku.

Na początku XX wieku mini była strojem jednoznacznie kojarzącym się w wątpliwą moralnością, w latach 60. stała się symbolem wyzwolenia kobiet i buntu wobec skostniałych norm obyczajowych, a w latach 90. awansowała między innymi dzięki serialowi Ally McBeall na nieodzowny element kobiecego „power dressu”.

Pomimo upływu lat sukienki mini wciąż wzbudzają kontrowersję, w wielu krajach muzułmańskich ich noszenie jest zakazane, a np. we Włoszech turystka w sukience mini nie zwiedzi kościoła.

sukienki mini