Jak dobrać sukienkę do figury

Przeglądając ogromną ofertę wzorów, często stajemy przed podstawowym pytaniem – jak dobrać sukienkę do figury. Właściwie dobrana sukienka będzie podkreślać walory oraz niwelować ewentualne mankamenty figury. Nada też właściwe proporcje sylwetce kobiety, która ją założy, czyli takie, w których biust i biodra są podobnych rozmiarów, a talia jest węższa. Jest to oczywiście duże uproszczenie i w wielu kulturach występują różne wzorce piękna.

W pierwszej kolejności, aby wiedzieć jak dobrać sukienkę do figury, musimy najpierw poznać typ naszej figury. Rzecz jasna każda kobieta ma inną budowę, ale można je zebrać w kilka podstawowych grup, bazując głównie na relacji pomiędzy biodrami, talią i biustem.

Jak dobrać sukienkę do figury - jabłko

Kobiety o wąskich ramionach, drobnym biuście, ale trochę szerszym brzuchu, który zrównuje się z biodrami i o szczupłych nogach mają figurę jabłka. Sukienka dla takiej sylwetki powinna maskować brzuch oraz wizualnie tworzyć wcięcie w talii. Jej mocną stroną są zgrabne ramiona i nogi. Przy takiej figurze dobrze sprawdzą się odcięte pod biustem luźne sukienki, najlepiej krótkie, aby wyeksponować nogi będące atutem. Odpowiednia będzie też luźna bluzka z szerokim dekoltem połączona z prostą spódnicą.

Jak dobrać sukienkę do figury - Gruszka

Jeśli masz wąskie ramiona i talię, mały biust i płaski brzuch, a szerokie biodra, to posiadasz figurę gruszki. Przy tej sylwetce będziesz chciała pokazać zgrabne ramiona, skierować uwagę na smukłą talię i nie eksponować bioder. Najlepiej sprawdzą się sukienki z odkrytymi ramionami, wiązane na szyi, z dekoltem z tyłu lub z przodu, dobrze zebrane w talii i luźne na biodrach. Jeśli zdecydujesz się na sukienkę plisowaną, zwróć uwagę na to, aby plisy nie dodawały objętości twoim biodrom, muszą być to szerokie plisy z lejącego się materiału – sztywne tiule zdecydowanie odpadają.

Jak dobrać sukienkę do figury - Rożek

Szerokie ramiona, smukła talia i wąskie biodra, to cechy charakterystyczne sylwetki typu rożek. Jak dobrać sukienkę do figury o takich parametrach? Aby zbliżyć się do pożądanego kształtu klepsydry należy nadać objętości w biodrach, aby wykreować wcięcie w talii. Dobrym rozwiązaniem będzie sukienka z dekoltem w „V” oraz wąskimi rękawkami, dopasowana w talii i rozkloszowana na dole. Unikaj sukienek i bluzek wiązanych na szyi, na cienkich ramiączkach lub z bufiastymi rękawami, gdyż będą podkreślać szerokość twoich ramion. W dolnej części doskonale sprawdzą się rożnego rodzaju plisowania, falbanki, również te z wykorzystaniem kilku warstw materiału.

Jak dobrać sukienkę do figury - Kolumna

Figurę typu kolumna mają kobiety o chłopięcej sylwetce, czyli szczupłych ramionach, drobnym biuście i wąskich biodrach. Mimo iż na pierwszy rzut oka minusem jest brak wcięcia talii, to posiadając tego typu budowę ciała, będzie ci najłatwiej dobrać sukienkę do figury. Nie bez przyczyny jest to sylwetka najbardziej pożądana wśród modelek modowych, gdyż na tego typu sylwetce ubrania układają się najlepiej. Jeśli jesteś bardzo szczupła i masz niewielki biust, to staraj się unikać kompozycji, w których góra i dół są mocno dopasowane.

Jak dobrać sukienkę do figury - Klepsydra

Teoretycznie najbardziej pożądana jest figura klepsydry, którą charakteryzują pełne biodra i biust oraz wyraźnie zarysowane wcięcie w talii. Przy takiej budowie ciała chodzi głównie o odpowiednie wyeksponowanie walorów. Podkreślaj talię dopasowanymi krojami sukienek, spódnicami z podwyższonym stanem, biodra sukienkami i spódnicami ołówkowymi oraz spodniami typu biodrówki, zaś biust bluzkami i sukienkami z dekoltem lub dopasowanym krojem. Zdecydowanie unikaj ubrań oversizowych w kroju tuniki, aby nie przemienić klepsydry w niepożądany walec.

Aby zrozumieć, jak dobrać sukienkę do figury, wystarczy odpowiednio zidentyfikować własną budowę ciała i następnie odpowiednio podkreślić swojej atuty.