ptasia6.pl

Blog ogólnotematyczny o modzie, domu i zdrowiu

Dom

Jaka wysokość blatu w kuchni jest najlepsza?

Jaka wysokość blatu w kuchni jest najlepsza?

Planując aranżację kuchni, zwraca się uwagę na wiele różnych elementów – od kolorów, przez wybór sprzętu AGD, po wykończenie szafek. Jednym z elementów, który często jest bagatelizowany, a ma kluczowe znaczenie dla komfortu gotowania, jest wysokość blatu kuchennego. Czy istnieje optymalna, uniwersalna wysokość blatu, która sprawdzi się w każdej kuchni? Jakie mogą być konsekwencje niedopasowania tej wysokości do potrzeb użytkownika? Przyjrzyjmy się bliżej.

Standardowa wysokość blatu w modelach kuchennych

Standardowa wysokość blatu kuchennego wynosi zazwyczaj około 90 cm. To rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku większości osób. Standard ten został opracowany na podstawie średniego wzrostu ludzi, który wynosi około 170 cm. W praktyce oznacza to, że podczas pracy przy blacie, osoby o takim wzroście mają ręce lekko ugięte w łokciach na wysokości klatki piersiowej. Jest to pozycja naturalna i wygodna, a prace przy tak ustawionym blacie są mniej męczące dla ciała. To jednak standard, który nie zawsze sprawdzi się w praktyce.

Niewłaściwa wysokość blatu a problemy zdrowotne

Niewłaściwie dobrana wysokość blatu kuchennego może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Praca przy zbyt niskim blacie wiąże się z koniecznością schylania, co może prowadzić do chronicznego bólu pleców, karku i kłopotów z krążeniem. Z kolei za wysoki blat zmusza do podnoszenia rąk powyżej naturalnej pozycji, co przeciąża stawy łokciowe i ramienne oraz mięśnie szyi. Długotrwałe gotowanie w niewygodnej pozycji może również prowadzić do problemy z krążeniem.

Co więcej, niewłaściwie dobrana wysokość blatu jest nie tylko problemem zdrowotnym, ale również komfortowym. Gotowanie i przygotowywanie posiłków w takich warunkach staje się męczące i mało przyjemne, co może zniechęcać do samodzielnego przyrządzania jedzenia i prowadzić do sięgania po gotowe, często mniej zdrowe produkty.

Indywidualne dostosowanie wysokości blatu do wzrostu użytkownika

W praktyce najlepszym rozwiązaniem jest indywidualne dostosowanie wysokości blatu do wzrostu użytkownika. Standardowa wysokość jest prawidłowym punktem wyjścia, jednak warto dostosować ją do własnych potrzeb. Jeśli jesteś osobą o wzroście znacząco odbiegającym od średniej, warto skonsultować wysokość blatu z producentem mebli kuchennych lub specjalistą od ergonomii. Często możliwe jest zamówienie mebli kuchennych na wymiar, z indywidualnie dostosowaną wysokością blatu.

Zasada, która może pomóc w doborze optymalnej wysokości, to ta, że przy pracy przy blacie ręce powinny być zgięte w łokciach pod kątem 90 stopni. W ten sposób ciało nie jest zbytnio obciążone ani skręcone, a gotowanie staje się wygodniejsze i bezpieczne dla zdrowia.

Sprawdzenie, czy blat jest na dobrej wysokości, jest proste. Wystarczy stanąć obok blatu i opuścić ręce wzdłuż ciała. Dłonie powinny swobodnie zahaczać krawędź blatu. Jeżeli tak jest – blat jest na odpowiedniej wysokości.

Sprawdź także:

Jaka jest odpowiednia wysokość stołu do jadalni i krzesła do stołu?

Udostępnij

O autorze

Zespół miłośników mody, domu, zdrowia i zakupów. Dzielimy się naszymi przemyśleniami, wskazówkami jak dbać o dom oraz co do niego kupować. Oprócz tego nasza czynna praca związana z modą inspiruje nas, żeby zamieszczać artykuły dotyczące tej dziedziny.