Okulary przeciwsłoneczne – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Lato w pełni, słońce świeci intensywnie, to czas w którym, przekonujemy się jak ważnym elementem naszej garderoby są okulary przeciwsłoneczne. Okulary stając się częścią naszej naszej twarzy są częścią stylizacji na którą w pierwszej chwili zwróci uwagę nasz rozmówca, a ich wpływ na to jak jesteśmy odbierani jest bardzo duży. Dodatkowo okulary słoneczne chronią jeden z najbardziej wrażliwych organów ludzkiego ciała jakim są oczy. Na co więc zwrócić uwagę szykując się do zakupu nowej pary ?

okulary przeciwsłoneczne - brylove

W pierwszej kolejności powinniśmy upewnić się że, wybrany przez nas model ma odpowiedni filtr UV. Filtr UV w okularach przeciwsłonecznych zabezpiecza ludzkie oko przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, które dociera do nas ze słońca, brak odpowiedniej ochrony jest szkodliwy i może powodować takie choroby jak zapalenie spojówek,uszkodzenie rogówki, zwyrodnienie plamki żółtej a nawet zaćmę. Najlepiej wybrać okulary z filtrem UV 400, który blokuje cały zakres szkodliwego promieniowania. Informacja o filtrze będzie umieszczona na okularach lub na opakowaniu. Dobrze też poszukać oznaczenie CE czyli deklaracji producenta o zgodności produktu z normami europejskimi. Odpowiedni filtr UV powinny posiadać nie tylko okulary przeciwsłoneczne ale również i zerówki.

Przy wyborze soczewek warto przyjąć również inne kryteria niż wyłącznie estetyczne. Barwa soczewek będzie wpływała na to jak widzimy kolory otoczenia co może mieć duże znaczenie w określonych sytuacjach, np. żółte lub pomarańczowe soczewki poprawiają widoczność po zmroku lecz wciągu dnia mogą okazać się zbyt „jasne”, z kolei soczewki niebieskie i zielone nie są wskazane dla kierowców gdyż mogą zaburzać widzenie kolorów sygnalizacji świetlnej. Najbezpieczniejsze będą okulary przeciwsłoneczne z brązowni soczewkami. Aby upewnić się że wybrane przez nas okulary przeciwsłoneczne nie zaburzają zbytnio widzenia kolorów wystarczy wykonać poniższy test polegający na odczytywaniu umieszczonych na planszach cyfr.

okulary przeciwsłoneczne - test kolorów

Niektóre okulary przeciwsłoneczne mają tak zwany filtr polaryzacyjny, który ogranicza efekty świetlne (refleksy, rozbłyski, smugi) związane z obijaniem się światła od takich powierzchni jak woda śnieg, szyby itp – dzięki temu widziany obraz jest bardziej wyraźny. Inna opcją może być filtr fotochromatyczny, który dostosowuje przepuszczalność do natężenia światła (soczewki przyciemnią lub rozjaśniają się).

Wszystkie oferowane przez nas Brylove okulary przeciwsłoneczne i zerówki posiadają filtr UV 400, są zgodne z europejską normą 89/686/EWG oraz mają oznaczenie CE.