Gość Butiku PTASIA 6 Nicole Mary Kelby

W dniu dzisiejszym Butik polscy projektanci Ptasia 6 odwiedził bardzo interesujący gość. Nicole Mary Kelby to amerykańska pisarka polskiego pochodzenia, – (jej ojciec urodził się w Krakowie), jest autorką kilku powieści, z których najbardziej znane to „ In The Company of Angels” oraz „ Travel Guide for Reckless Hearts”. Jej książki zostały przetłumaczone na wiele języków, a autorka była wielokrotnie nagradza w USA i za granicą. W polskim przekładzie dotychczas ukazały się jej dwie książki, „Białe Trufle” oraz „Ten słynny kostium”.

Ten słynny kostium

„Ten słynny kostium” to ubranie, które miała na sobie Jacqueline Kennedy 22 listopada 1963, w dniu w którym został zamordowany 35 prezydent stanów zjednoczonych John Fitzgerald Kennedy, jej mąż, któremu towarzyszyła w trakcie feralnego przejazdu ulicami Dallas. Moment zamachu został uwieczniony na nagraniu, które obejrzały miliony ludzi na całym świecie. Po zamachu, pierwsza dama odmówiła zdjęcia zakrwawionego kostium i nosiła go, aż do momentu przetransportowania zwłok prezydenta z powrotem do Waszyngtonu. Aktualnie wciąż nie wyparny kostium przechowywany jest w specjalnych warunkach w amerykańskim archiwum państwowym i nie jest wystawiany na publiczny widok.

kostium-Nicole-Mary-Kelby-butik-ptasia-6

Inspirowany Chanel

W książce Nicole Mary Kelby, ubranie jest jedynie pretekstem do zaprezentowania relacji panujących w ówczesnym społeczeństwie amerykańskim, nierówności społecznych oraz aspiracji imigrantów. Książka demaskuje też reguły rządzące światem mody – podkradanie projektów, szycie podróbek, intratne interesy właścicieli domów mody, żmudną pracę szeregowych szwaczek. Główną bohaterką jest uboga szwaczka, imigrantka z Irlandii, która pracując nad ubraniem ma okazję poznać żonę prezydenta USA. Sam słynny kostiumu przez długi czas uważany był za dzieło domu mody Channel, w rzeczywistości był modelem „inspirowanym Chanel” uszytym w stanach zjednoczonych. Jacqueline Kennedy stać było na najdroższe ubrania na świecie lecz w świetle rozpoczynającej się kampanii prezydenckiej męża miła demonstrować skromność i patriotyzm poprzez noszenie ubrań uszytych w USA. W swoich wspomnieniach Jacqueline Kennedy tak wspomina przygotowania do podróży do Dallas, gdy jej mąż zwrócił się do niej : „Będą tam same bogate republikanki w futrach i diamentowych bransoletach. Musisz wyglądać lepiej niż one, pokaż im, na czym polega prawdziwa elegancja”.

I to właśnie promocja książki „Ten słynny kostium” sprowadziła Nicole Mary Kelby do naszego butiku, gdzie opowiadała na pytania ekipy Teleexpressu na temat swoich inspiracji oraz tego jak powstawała książka.