Bielactwo to choroba skóry, która z powodu zaburzeń w produkcji melaniny – związku odpowiedzialnego za barwę skóry, włosów i tęczówki – prowadzi do pojawienia się na ciele niepigmentowanych, białych plam. Choć nie jest to stan, który niesie za sobą bezpośrednie zagrożenie dla życia, może powodować poważne problemy natury psychologicznej, wynikające z niezadowolenia z wyglądu. Wyjaśniamy, czym jest bielactwo, jakie są jego przyczyny, objawy i możliwości leczenia.
Przyczyny występowania bielactwa
Jeszcze do niedawna bielactwo uważano za chorobę autoimmunologiczną, w której to organizm sam atakuje melanocyty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny. Jest to nadal jedna z hipotez, jednakże nie jedyna. Inne teorie mówią o możliwości genetycznego uwarunkowania choroby lub o jej związku z różnego rodzaju stresem, zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Bywa również, że bielactwo pojawia się po oparzeniach, urazach, a także jako wynik ekspozycji na niektóre chemikalia.
Ważne jest to, że mimo prób ustalenia jednoznacznej przyczyny, bielactwo nadal pozostaje częściowo tajemniczą chorobą. Wiemy, że występuje ona częściej u osób z zespołem Downa, albinizmem, cukrzycą typu 1 i choroobami tarczycy. Dlatego dokładne badania są konieczne w przypadku pojawienia się pierwszych objawów bielactwa, aby wykluczyć ewentualne powiązane schorzenia.
Objawy i rodzaje bielactwa
Bielactwo można rozpoznać przez charakterystyczne plamy na skórze, które są pozbawione pigmentu. Mogą pojawić się w dowolnym miejscu, ale zwykle zaczynają się od miejsc narażonych na słońce, takich jak twarz, dłonie czy stopy. W rzadkich przypadkach bielactwo może dotyczyć też włosów, w tym rzęs i brwi, jak również błon śluzowych.
Wyróżniamy głównie dwa typy bielactwa: niestabilne i stabilne. Bielactwo niestabilne to taki typ, w którym plamy mają tendencję do powiększania się i pojawiają się nowe. Natomiast bielactwo stabilne, to taki typ, w którym plamy nie zmieniają miejsca i nie pojawiają się nowe. Są to jednak tylko ogólne kategorie, a sam przebieg choroby może być bardzo różny, zależny od wielu czynników, w tym indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Leczenie i pielęgnacja skóry z bielactwem
Obecnie nie ma leku, który całkowicie wyleczyłby bielactwo. Istnieje jednak wiele metod leczenia mających na celu albo hamowanie postępu choroby, albo przywracanie pigmentu do skóry. Wybór metody leczenia zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, rozległość zmian skórnych, preferencje pacjenta czy potencjalne skutki uboczne poszczególnych terapii. Jedną z najpopularniejszych metod leczenia jest terapia świetlna UVB, która często jest połączona z lekami stymulującymi produkcję melaniny.
Sprawdź także:
Jakie choroby skóry wyróżniamy?
Treści prezentowane na stronie mają na celu poprawę komunikacji między Użytkownikiem a jego lekarzem i nie powinny zastępować tej relacji. Nasza strona służy jedynie celom informacyjno-edukacyjnym. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie zawartych tu informacji, zwłaszcza w dziedzinie medycyny lub innych dziedzin specjalistycznych, konieczna jest obowiązkowa konsultacja z lekarzem.